piątek, 6 września 2013

Trappistes Rochenfort nr 10 - w poszukiwaniu piwnego ideału

Wielkie piwo, z wielkiej piątki. Dziś czas na legendę. Czy sprosta oczekiwaniom? Czy ja podołam?
Zaznaczę, że piwo ma datę ważności 01.10.13, czyli późno. Mogły zajść zmiany w piwie w stosunku do piwa świeżego.

Browar z którego pochodzi to piwo, znajduje się w Belgii. Jak można się domyślać, leży w Rochefort. Jest to typowy, klasyczny browar trapistów, czego też można się domyśleć na podstawie nazwy. Browar produkuje trzy piwa. Oznaczane są kolejno Rochefort 6 (7,5% alkoholu), Rochefort 8 (9.2% alkoholu), a także najmocniejsze, które właśnie spożywam to Rochefort 10 (11.3% alkocholu).
Jednocześnie jest to piwo, nr 5 na światowym rankingu strony http://ratebeer.com/.
Piwa takiego nie można otworzyć, bez okazji. Dziś oblewamy smutki. Więc czy to piwo na nie starczyło?

Zapach 5/5 Zapach jest niesamowity. Dociera do nozdrzy, już w momencie otwierania. Kiedy powoli odginałem kapsel, tak aby go nie uszkodzić, to atakował mnie bardzo mocno. Pierwszy aromat, który dociera do nas to wino, ciemne owoce, śliwki, winogrona, zapach jest lekko kwaśny. Potem czujemy czekoladę, jest ona słodka. Końcówka należy do kawy, słodów palonych. To wszystko składa się na niesamowity bukiet. Wszystko to uzupełniają jabłka, oraz zapach razowego chleba. Piwo pod tym względem powala, można się uzależnić. Zapowiada się niesamowicie.

Wygląd 2/4 Tu już jest gorzej. Piwo jest brązowe, o bardzo fajnej mętności. Barwa jest ciemna, lekko słomkowa i złocista.Jednak w moim wypadku, wytrącił się białkowy osad który psuje jednak całość. Wygląda przez to nie estetycznie, bardziej jak napar ziołowy. Jednak gdyby nie to, to by było całkiem znoście.

Piana 2/4 Piana solidna na początku, potem zmienia się w lekki mały kożuszek. Słabo oblepia, jednak jest bardzo ładna, drobno pęcherzykowa. Barwa beżowa. Niestety piana szybko znika.

Smak 13/15 Tu jest dobrze, wręcz fenomenalnie, bardzo dobre piwo. Smak wręcz uderza w pijącego. To nie jest Kasztelan gdzie są skromne smaki, wody mineralnej. Tutaj jest prawdziwa armata! Cała plejada: skórka razowego chleba, toffi, kawa, czekolada, z dominacją owoców takich jak świeże zielone jabłka, śliwki. Potem czuć w ustach alkohol który objawia się delikatnym drapaniem. Jest to niesamowicie zdradzieckie, nikt by nie powiedział, że to piwo ma taką moc! W ustach zostaje smak białego wytrawnego wina,skórki chleba, kawy i palonych słodów. Jednak nie przez chwile! Trzyma nawet dobre 5 minut, dodatkowo darząc nas lekkimi korzennymi przyprawami. Więc czemu nie 15? Cóż Belgię już poznałem, brak tu czegoś niesamowitego jak w Black Damnation. To po prostu mistrz swojej kategorii. Lecz styl nie jest na tyle ciekawy by dać 15;). Czekam na coś lepszego.

Odczucie w ustach 6/6 Niskie wysycenie, duży charakter, bardzo intensywny. Alkohol ukryty bardzo dobrze, mocno rozgrzewający. Lekkość i charakter. Nie wiem jak,ale udało im się zrobić na mnie wrażenie. Dodatkowo ten smak ciągle czuć! Takie coś nie jest spotykane codziennie! Chce się więcej.

Ogólne wrażenie 6/6 15zł! Tak to piwo kosztuje 15zł! Szok. Jak na swoją cenę jest czymś wyjątkowym. Musicie spróbować choć raz. Robi wrażenie czegoś naprawdę wyjątkowego i takie jest. Niestety jednocześnie nie jest dla mnie tak wyjątkowe jak Black Damnation. Szkoda. Czy ktoś to pobije? Już nie długo się okaże.

Na chwile obecną
1. Black Damnation
2. Trappistes Rochenfort
3. Porter Łódzki (tak polskie piwo)

34/40 Pić ciesząc się życiem!
ps.
Pić bardzo powoli, malutkimi łykami by cieszyć się bukietem.
Do zakupienia tutaj.
http://piwa-regionalne.com.pl/pl/p/Trappistes-Rochefort-10/159

Skala
- Zapach maksymalnie 5 punktów
- Wygląd maksymalnie 4 punkty
- Piana maksymalnie 4 punkty
- Smak maksymalnie 15 punktów
- Odczucie w ustach 6 punktów
- Ogólnie wrażenie 6 punktów

3 komentarze:

 1. Piłem i hmmmm pierwszy raz w życiu zasmakowało mi piwo o winnym posmaku, który po paru chwilach przekształca się w smak porterowy.... jak dla mnie 9/10

  OdpowiedzUsuń
 2. Jako fan ciemniaków będę musiał spróbować. Jak z dostępnością tego zajzajeru w Polszy?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Łatwo dostępne :)

   Np tutaj
   http://piwa-regionalne.com.pl/pl/p/Trappistes-Rochefort-10/159

   Usuń